2021. március 28., vasárnap

Cukros briós

 Gyerekkorom egyik kedvenc péksüteménye a cukros briós volt. A legjobb része a közepe, ott volt a legtöbb cukor, szinte átáztatva a finom foszlós tésztát. Nagyon szerettem anno, úgyhogy most sem volt kérdés, hogy megcsináljam ezt a receptet. Mikor megláttam, szinte éreztem a számban az ízét. Kicsit átnéztem a briós recepteket és szinte mindenhol vajjal készítik, hát én most kicsit máshogyan (izgultam is, hogy jó legyen) szóval én tejszínnel készítettem. Laktózmentes tejszín került bele és teljesen jó lett, finom, puha, cukros mennyország. Békebeli briósok csücsültek a tepsin. A darabszámot csak körülbelül mondom, mert lett kisebb, nagyobb, most nem dekáztam ki a tésztát, de legközelebb majd megméregetem és akkor majd itt leírom. De persze kinek hogy tetszik, ez már ízlés dolga. A lényeg a tészta maga. 
 

 
Hozzávalók: (kb. 9-10 db-hoz)
 
- 50 dkg finomliszt
 
- 1 dl tej (nálam laktózmentes volt)
 
- 5 dkg cukor
 
- 2,5 dkg friss élesztő
 
- 1 tk só
 
- 2 dl habtejszín (nálam laktózmentes volt)
 
- 1 egész tojás
 
- 1 tojássárgája
 
Tetejére:
 
- kristálycukor
 
- 1 egész tojás felverve
 

 
 Elkészítés:
 
A tejet meglangyosítjuk, 1 teáskanál cukrot beleszórunk, belemorzsoljuk az élesztőt, pici liszttel leszórjuk és hagyjuk felfutni.
A lisztet tálba szitáljuk, hozzáadjuk a sót, a maradék cukrot és összekeverjük. A közepébe mélyedést készítünk, ide öntjük a tejszínt, az egész tojást és a tojássárgáját majd a felfutott élesztőt. Jó alaposan kidolgozzuk. 40-50 percig kelni hagyjuk a tésztát. Ezután enyhén lisztezett deszkára borítjuk és kb. 9-10 db-ra vágjuk. Kis cipókat formázunk belőlük és fóliával letakarva 20 percig pihenni hagyjuk. Ezután a cipókból egyesével 30-35 cm hosszúra sodorjuk őket a kezünkkel. Csigavonalban feltekerjük őket, sütőpapíros tepsire ültetjük, távol egymástól. Felvert tojással lekenjük, majd még kb. 30 percig hagyjuk pihenni. Ha letelt,ismét megkenjük tojással és megszórjuk őket kristálycukorral és a 180 fokra előmelegített sütőbe tesszük, 25-30 percre. Szép pirosra sütjük. 




2021. március 14., vasárnap

Háztartási keksz gluténmentesen

 
 A blog fő iránya továbbra sem a gluténmentes desszertek, de azért néha becsúszik ez is. Főleg azért, mert tudom, hogy mennyire nehéz a gluténérzékenyeknek megtalálni a valóban gluténmentes, de azért finom sütiket, ételeket. Nemrégiben olvastunk egy receptet, miszerint a kókuszgolyót főtt burgonyából készítették el (ugye hagyományosan darált keksz kell bele), megkóstoltuk, és hát most szépen fogalmazok, fura volt. Mondtam, jól van, sütök én majd neked háztartási kekszet, aztán felejtsük el ezt a főtt burgonyás szösszenetet. Tehát bátran készítsetek ilyen kekszet, mert gyorsan elkészül és finom is. Ugyan nem olyan veszettül kemény, mint a hagyományos, de aki gluténérzékeny, annak egy kincs. Íme a recept:



 Hozzávalók:
 
 - 250 g rizsliszt
 
- 125 g Liga margarin

- 1 db tojás

- 1 kk. szódabikarbóna

- 60 g porcukor

- 1 csomag vaníliás cukor
 

 
Elkészítés:

A lisztet, cukrot, tojást, szódabikarbónát egy tálba mérem. A Liga margarint kicsit megolvasztjuk, a lisztes keverékhez öntjük és kézzel összegyúrjuk. Lágy lesz a tészta. Negyed órára hűtőbe tesszük pihenni. Enyhén rizsliszttel meghintett deszkán téglalap alakúra nyújtjuk, kb. 3-4 mm vastagságúra. Derelyevágóval négyzetekre vágjuk, tetejét villával megszúrjuk.
180 fokon 15 perc alatt megsül.




2021. március 13., szombat

Medvehagymás pogácsa

 Elindult a medvehagyma szezon, de nekünk szerencsére nem kellett az erdőbe menni szedni, hanem a kertben van egy kis kupac, abból szoktam pár levelet szedni. Ezt a pogácsát kb. minden héten sütöm, csak medvehagyma nélkül. Nagyon finom, és olyan mint, a hajtogatott pogácsa tészta, mégsem kell hajtogatni. Hanem trükkösen tekerve van. Az elkészítésnél majd leírom. Van amikor éjszaka kelesztem a hűtőben, ilyenkor már másnap csak sütöm és persze azonnal elfogy. Na jó, mondjuk én csak fél adagokat készítek, mert frissen a legjobb ezt enni.
Régen tettem ide fel receptet, pontosan egy hónapja, de ezalatt az idő alatt is bőven sütöttem, csak úgy magunknak, de azért hiányzott, főleg a " most akkor nem lehet még enni belőle?" kérdés :D így megy ez a blogolásnál, előbb fotózunk, aztán eszünk. 
Ja és kérlek szépen tavasz, most már gyere! Addig is pogácsázzunk be!
 

 
 Hozzávalók:
 
- 500 g liszt

- 250 g vaj

- 200 g tejföl

- 100 g tej

- 30 g élesztő

- 1 tk cukor

- 100 g reszelt sajt

- 2 db tojássárgája

- 2 tk só

Tetejére:

- 1 egész tojás 

- reszelt sajt vagy szezámmag, lenmag stb.
 
 
Elkészítés:

Langyos tejben felfuttatjuk az élesztőt a cukorral. A lisztet a hideg vajjal összemorzsoljuk, majd hozzáadjuk az élesztős tejet, a tejfölt, reszelt sajtot, tojássárgákat és a sót. Jól kidagasztjuk. Ez egy lágyabb tészta lesz, nem kell megijedni. Kiolajozott tálba tesszük a tészta cipót és jól lefóliázzuk. Hűtőben kb. másfél órát kelesztjük. Én szoktam egy éjszakát is. Lisztezett deszkára borítjuk és téglalap alakúra kinyújtjuk. Feltekerjük, mintha csigát készítenénk. Kicsit rányújtunk a sodrófával a tekercsre, majd oldalról középre hajtjuk az egyik felét, a másikat ráhajtjuk. Megfordítjuk és elkezdjük kinyújtani a tésztát. Egy ujjnyi vastagra kell. Kiszaggatjuk. Sütőpapírral bélelt tepsire ültetjük és lekenjük a felvert tojással, majd megszórjuk sajttal, magokkal. Letakarjuk és még kelesztjük szobahőmérsékleten kb. fél órát. 180 fokon 15-20 percig sütjük. Sütőfüggő. Nézzétek meg az alját, tetejét, hogy szép pirosas legyen.