2021. január 20., szerda

Házi hamburger lilahagyma-lekvárral

 Mostanában rákaptunk a hamburgerre. Van olyan amikor a "ma nem tudom mit együnk" van, na akkor már készül is a hamburger. Vagyis nyilván másnapra, hiszen este szoktam bedagasztani és másnap sül ki az isteni buci. Aztán csak megpakoljuk mindenféle jóval, most épp lilahagyma-lekvárt is csináltam hozzá, én ugyan annyira nem ugrálok érte, de a párom szereti. Megpróbálom leírni az arányokat, de semmit sem mértem, csak random készült. Ez most főzés, nem úgy, mint a sütés, ott minden grammhoz ragaszkodom. És ha valakiben felmerül, hogy megéri ennyit "vesződni" vele, azt megnyugtatom, igen megéri, mert isteni finom, tudod milyen alapanyag van benne és nincs jobb érzés annál, hogy azt eszed, amit te készítettél. 
 
Felmerült bennem egy gondolat a napokban, így szeretném ezt most megosztani veletek. Sosem tanultam sütni, én magamtól tudok mindent, amit itt láttok. Vagyis most már az internetnek is hála, mert sokféle trükköt, videót, receptet lehet találni, bár megjegyzem már túlzás is néha. Én is úgy tanultam, hogy csináltam, mértem, kavartam..és lett belőle valami. Nyilván nekem sem sikerül minden, de akkor annak újra nekiállok más recepttel. Amit itt a blogban láttok fotót, mind az enyém és azt a sütit, ételt amit megörökítek, az a leírt receptből készült. Mindent pontosan úgy írok le, ahogy én csináltam. Nyilván vannak olyan fortélyok, amit leírni nem nagyon lehet, azt nem láthatjátok, de ha kérdeztek, szívesen válaszolok, segítek bármiben. Örülök, ha elkészítitek ezeket a recepteket és nagyon örülök, ha ezt megosztjátok velem. De újra hangsúlyozom, én nem vagyok cukrász, és az itt leírt receptek arányai tökéletesek. Puszipacsi.

Hamburgerezésekre fel!
 

 
 Hozzávalók: bucihoz
 
-  600 g liszt

- 100 g joghurt

- 20 g élesztő

- 2 dl langyos tej

- 2 ek cukor

- 40 g olaj

- 1 tojás

- 1 tk só

Kenéshez:

- 1 egész tojás

- lenmag vagy szezámmag
 

 
 Elkészítés:
 
A langyos tejben, kis cukorral, csipet liszttel felfuttatjuk az élesztőt. Egy nagy tálba szitáljuk a lisztet, hozzáadjuk a joghurtot, olajat, tojást, sót és a felfutott élesztőt. Jól kidagasztjuk. Egy kiolajozott tálba tesszük a tésztát és jól lefolpackozzuk majd hűtőbe tesszük egy egész éjszakára.
Másnap mérlegen kb. 130 grammos darabokra vágjuk és kézzel szépen csipkedve gömb formát készítünk. Sütőpapíros tepsire ültetjük a gömböket, távol egymástól és leolajozott folpackkal letakarjuk, újra kelesztjük. Szép nagyok legyenek, minimum 1 órát, én többet is szoktam. Aztán lekenjük a tojással, megszórjuk a magokkal és 180 fokos sütőben kb. 18 percig sütjük.
 
Lilahagyma-lekvár:
 
3 közepes fej lilahagymát megtisztítok, vékony cikkekre vágom. Kevés vajat hevítek és rászórom a hagymát, elkezdem dinsztelni. Megsózom, kevés bors is kerül rá. Majd kicsi vízzel párolom tovább. Ha már jó szottyos, kb 3 ek cukrot szórok rá, elkeverem és tovább főzöm. Ezután pár csepp vörösborecet kell rá (nekem csak almaecet volt) Pici keményítővel megszórom, picit főzöm és kész is.

Hamburger összeállítása tetszőleges. A fotón látható buciban van:

- marhahús pogácsa

- pirított bacon szalonna

- cheddar sajt

- rukkola saláta

- paradicsom, lilahagyma

- lilahagyma-lekvár

- ketchup





2021. január 15., péntek

Csokis-nutellás babka

 Karácsony után kicsit fullon voltunk az édességtől, ezért úgy gondoltam, hogy egy darabig most biztosan nem csinálok semmit, olyan meggondolatlanságok is elhagyták a szám hogy " én ugyan be se teszem a lábam a konyhába ", " én ugyan nem sütök semmit ". Aztán nyilván ez a hirtelen felindulásból született gondolat hamvában halt el az év első napjaiban - ugye sütsz palacsintát? - hát persze- és kb eddig tartott ez. Szóval az újév első receptje a csokis-nutellás babka lesz. Nem titok, Gombóc Artúr a párom :D mert hát bármit süthetsz, csak csokis legyen. Szóval kerek csokoládé, fehér csokoládé, mogyorós csokoládé, szögletes csokoládé...
Bár mindig jó fej és azt mondja, csináld csak az egyik felét csokisra, a többit olyanra amilyenre szeretnéd. Nos ez ugye nem mindig kivitelezhető, de majd persze lesz ám gyümölcs dögivel, de pszt! 
A recept egyszerű kelt tészta, szokásos babka csavarással, csokis-nutellás töltelékkel, reggelire, uzsonnára is kiváló. Mivel éjszaka a hűtőben kelt, reggel már csak sütjük, így nem is olyan nagy macera.
Íme a recept:
 

 
Hozzávalók:

- 250 g liszt

- 2 tk keményítő

- 12,5 g élesztő

- 100 ml tej

- 3 ek cukor

- 1 tojás

- 30 g olvasztott vaj
 
- csipet só

Töltelék:

- 80 g csokoládé

- 2 ek nutella

- 20 g vaj

- 20 g tejszín

- 1 csomag vaníliás cukor
 

 
Elkészítés:
 
Az élesztőt egy teáskanál cukorral felfuttatjuk a langyos tejben. Míg fut, addig egy nagy tálba szitáljuk a lisztet, a maradék cukrot, tojást, olvasztott vajat, csipet sót. Ha felfutott az élesztő, akkor azt is hozzáöntöm és elkezdem dagasztani. A megdagasztott tésztát lefedem és egy éjszakára hűtőben hagyom kelni. Másnap téglalap alakúra kinyújtom. A csokit felolvasztom a vajjal ( mikróban lehet nyugodtan ) hozzáadom a tejszínt, a nutellát és a vaníliás cukrot, elkeverem és a tészta teljes felületére kenem. Hosszában feltekerem, középen kettévágom és összecsavarom. Így kivajazott formába teszem és fél órát kelesztem. Ezután lekenem tojással és 180 fokos sütőben kb fél óráig sütöm.